20 Ocak 2019 05:23
Ana Men
Son Kaybmz

mehmet BAKAL
Atatrk Kesi
anakkale Zaferi
Son 5 Haber
NOSTALJ...
SARUHANLAR KALES
YA HUSYN SEHD KERBELA
Ebe Ana enlikleri 2011
KONAK MUHABBETLER 201...
KONAK MUHABBETLER 2011
Kyde bayramlama ve K...
Mezarlk ziyareti...
Dn Daveti
Snnet Dn Davet
En Yeni Ke Yazlar
· Akl akldan stnd... [5404]
· YA RESLULLAH... [5392]
· Saruhanlar Dernei -... [5979]
Anket
(ky dnlerinde silah kullanm) sizce atlmal m atlmamal m?

Kesinlikle kullanlmamal
Kesinlikle kullanlmamal
60% [24 Oy]

Kararszm
Kararszm
5% [2 Oy]

Kullanlmal
Kullanlmal
35% [14 Oy]

Oy: 40
Oy vermek iin ye girii yapm olmanz gerekmektedir.
Balama Tarihi: 07/10/2010 23:55

Anket Arivi
evrimii Kullanclar
· evrimii Ziyaretiler: 1

· evrimii yeler: 0

· Toplam ye Says: 346
· En Yeni ye: 20170515yueqin
En ok Foruma Mesaj Gnderenler
@Cemal 640
@ToLgA 514
@SaruhaN 322
@-YasiN- 255
cereyan 164
Yeni videolar
Mustafa Ergene - Yamur Yaar Zeybei
Toplam izlenme: 3,065
Orhan lmez - Mihriban
Toplam izlenme: 3,136
veli elik & berna karagzolu - kara ka gzlerin elmas
Toplam izlenme: 4,230
Orhan lmez - Dalar seni
Toplam izlenme: 4,306
Orhan lmez - Gurbet Elde Bir Hal Geldi Bama
Toplam izlenme: 3,340
Orhan lmez - Yolun Sonu Grnyor & Mevlam Bir ok Dert Vermi
Toplam izlenme: 4,730
Mustafa Keser - Gzleri Fettan Gzel
Toplam izlenme: 3,475
ismail erek - ta yrekli
Toplam izlenme: 3,742
Himmet ren - Aysun
Toplam izlenme: 4,838
sa Baaa - Eminemin Drt Yollar Dikine
Toplam izlenme: 3,832
Grup 84 Seksendrt - imdi Hayat
Toplam izlenme: 3,259
Aylin Aslm - Karar Verdim
Toplam izlenme: 3,221
Google Reklamlar
anakkale Geilmez

ç.kale

ç.kale-

 

18 Mart Çanakkale Zaferi
Tarihteki ve Ulusal Yaantmzdaki Yeri

 

3 Kasm 1914 ve 18 Mart 1915 tarihleri arasnda Çanakkale Boaz'nda cereyan eden bir seri deniz savalaryla Gelibolu Yarmadas'nda 25 Nisan 1915 - 8/9 Ocak 1916 tarihleri arasnda yaplan kara savalar, Türk tarihinin en erefli sayfalarn dolduran birer zafer destandr.

Çanakkale Zaferini, büyük Türk Ulusuna, Atatürk gibi dahi bir lider hediye etmitir. Türk bamszlk savann temelleri, Çanakkale'nin sularnda, Conkbayr'nda ve Anafartalar'da atlm, bu zaferler Türk Kurtulu Savana maya çalmtr.

Türk Ulusu; stanbul'u kurtaran Anafartalar kahraman Mustafa Kemal Paay Çanakkale'den tanm; 19 Mays 1919'da O, Samsun'a çkt gün Suriye ve Filistin cephelerinden terhis olarak Anadolu'ya dönen Türk halk, "bu benim kahraman komutanmd" diyerek O'nun etrafnda kenetlenip stiklal Sava'na katlmtr.

Türk Ulusu ve dünya O'nu böylece tanrken, O da Conkbayr'nn, Kocaçimen'in, kan deryas can pazarnda ulusunun ve Türk askerinin asl cevherini yakndan tanyarak daha sonra giriecei Bamszlk Savan kesin zaferle sonuçlandraca kanaatini daha o zamandan edinmitir. 18 Mart zaferi kazanlmasayd, düman donanmas, daha 1915'in Mart aynda stanbul'a girerek Osmanl mparatorluu'nu çökertebilecekti.

Çanakkale Boaz'n denizden ap stanbul'a giremeyen tilaf Devletleri, 25 Nisan 1915'ten balayarak 8-9 Ocak 1916'ya kadar süren Çanakkale kara savalarnda Mustafa Kemal tarafndan durdurulamasayd, Birinci Dünya Savanda Çarlk Rusyas en ksa yoldan müttefiklerinin yardmlarna kavuaca için yklmayacak, muhtemelen Ekim 1917 Bolevik htilali de olmayabilecekti. Bu durumda Almanya'nn yenilgisi hzlanacak ve 1. Dünya Sava belki de 1915'te sona erecekti. Çanakkale Zaferi; harbin 4 yl sürmesine, üç imparatorluun (Osmanl, Çarlk ve Avusturya/Macaristan mparatorluklar) tarih sahnesinden silinmesine neden olmutur. Gelibolu Yarmadas'nda dümana kesin darbeler vurarak onlar yenilgiye uratan Alb. Mustafa Kemal'in Anafartalar tepesinde yakt zafer mealesi, Kurtulu savamzn da yolunu aydnlatmtr.

Böylece 18 Mart deniz zaferimizi taçlandran 25 Nisandan sonraki kara savalarnda, Mustafa Kemal'in etkin liderlii sayesinde kazanlan zaferlerin, ulusal tarihimize ve dünya tarihine yön veren etkin rolünü yukarda belirtilen noktalarda toplamak mümkündür.

 

18 MART 1915 ÇANAKKALE DENZ SAVAI VE ÖNCES

Boaz savunmas, giriten itibaren "D-Orta-ç Tabyalar" olmak üzere üç savunma grubu halinde tertiplenmiti. Boaz kylar boyunca 20 tabyamzda, çounluu ksa menzilli ve eski model, 170 adet top mevzilendirilmiti. tilaf Devletlerinin sava gemilerinde çounluu büyük çapl uzun menzilli 247 adet en modern toplar bulunmaktayd.


          tilaf Devletlerinin Akdeniz Bakomutan Amiral Carden, Boaz geçerek stanbul'a girmek için üç aamal saldr plan yapmt. stanbul'a bir ay içinde ulaacan hesaplamt. Plan gereince, 3 Kasm 1914 günü 7 zrhl ile Boaza bir keif taarruzu yapt. Giriteki tabyalarmz zarar gördü. kinci saldry 19-25 ubat 1915 tarihleri arasnda 7 gün süreyle devam ettirdi. Türk topçusunun at menzili dndan yaplan bombardmanlar etkili oldu. 19 topumuz ve Boaz giriindeki tabyalarmz kullanlamaz hale geldi. 26 ubat günü düman donanmas Boaza girdi orta kesimdeki tabyalar 8 saat süreyle kesintisiz bombardmana tabi tutulup sarsld. Bu baarlar üzerine Amiral Carden, Londra'ya çektii bir telgrafta, 14 gün içerisinde stanbul'a ulaabileceini müjdeliyordu. Amiral, hazrlklarn tamamlamaktayd. Son darbe 18 Martta indirilecekti. Ne var ki, kat üzerinde yaplan bu sava plannda, Türk'ün kahramanl ve sava azmi hesaba katlmad için evdeki hesap çarya uymayacakt.

 

18 MART 1915 GÜNÜ SAVAI

18 Mart günü, bundan 85 yl önce, Çanakkale'de ufuklar ümit ve zafer neesi kaplayan bir gün daha dodu. tilaf Donanmas 18 sava gemisiyle saat 10.00'da boaz yarp geçmek üzere girmeye baladlar. lk atei TRIUMPH zrhls, Çanakkale'ye 12 Km. mesafedeyken saat 11.15'te açt. Savunma planmza göre, gemiler topçularmzn ate menziline girinceye kadar pusuda bekleyecek ve baskn tarznda ate açlacakt. Nitekim böyle yapld. Düman; yaklatkça, topçularmzn giderek younlaan isabetli atlaryla karlayordu. Saat 12.00'ye geldiinde orta kesimdeki 3 tabyamz ar hasar alm, ama ayakta kalan dier topçularmzn hedefini amayan mermileri AGAMENNON zrhlsnn çelik yeleini parçalam, INFLEXIBLE zrhlsnn komuta köprüsü uçurulmu ve bu arada düman donanmas Çanakkale'ye 7 Km. kadar sokulmay baarmt. Savan en iddetli anlar yaanyordu. Türk topçular Boaz cehenneme çeviriyor, düman zrhllar da ky eridindeki mevzilerimizi hallaç pamuu gibi atyor, kran krana bir sava oluyordu.

Bu srada Fransz GAULOIS zrhls ald ar yaralarla saf d kalm, BOUVET zrhls yrtlan çelik gömleini yenilemek üzere geriye kaçarken, bir gece önce Dz. Yzb. Hakk'nn NUSRET mayn gemisiyle boaza döedii maynlara çarparak 639 personeli ile birlikte karanlk limann sularna gömülerek kayboluyordu. BOUVET'in imdadna koan SUFFREN ve GAULOIS da ayn akbete uramtr. Saat 15.00'te IRRESISTIBLE ve onu takiben 16.00'da INFLEXIBLE ve 10 dakika sonra OCEAN zrhllar, tam ileri atlacaklarken onlarn da ayaklar Yzb. Hakk'nn tuzana taklarak batarken, INFLEXIBLE güçlükle kurtularak römorkör yedeinde mroz'a dönüyordu. Böylece 6 saatte 3 büyük zrhlsn kaybeden, bir bu kadar da ar hasara urayan gemilerini acyla seyreden Amiral De ROBECK, kalanlar kurtarabilme telayla saat 17.30'da boynu bükük çekilme emrini veriyordu.

 

 

 

 

ÇANAKKALE ZAFER

Çanakkale Sava yalnz bizim tarihimizin deil yakn dünya tarihinin en önemli savalarndan biridir. Çanakkale Boaz'n sava gemileriyle zorlayarak ama, böylece stanbul'a kavuma istei Avrupa büyük devletlerinin öteden beri özlemidir.

1914 ylnda I. Dünya Sava'nn balamasyla tilaf devletleri bu isteklerini gerçekletirme frsatnn doduuna inandlar. Bu inançla ngiltere ve Fransa ibirlii yaparak 3 Kasm 1914 günü alacakaranlkta Bozcaada'dan Boaz'n azna doru yaklatlar. Buradan istihkamlarmza doru ate açtlar, ngilizler Seddülbahir ve Erturul tabyalarn, Franszlar da Anadolu yakasnda Kumkale ve Orhaniye tabyalarn havan topu ile dövdüler. Cephaneliimize isabet eden top mermisiyle on bir ton barut havaya uçtu, subay ve erlerimiz ehit dütü, ngiliz Donanma Komutan Amiral Carden Çanakkale önlerinde gösteriler yapt, düman denizaltlar boaz geçmeye kalktlar.

24 Kasm 1914 günü bir Fransz denizalts Boaz sularnda görüldü. bu denizalty gören topçularmz düman üstüne ate yadrmaya balad. 2 Aralk günü ngiliz denizalts da bir deneme yapt. Derinden engelleri aarak Boaz'a girdi. Yediyüzelli metre ilerde bulunan Mesudiye zrhlsna torpil atarak bu gemimizi batrd. Zrhlmzda bulunan subaylardan on'u ve erlerimizden yirmi dördü ehit dütü.

19 ubat 1915 günü düman sava gemileri öleye kadar uzun menzilli bir bombardmana giriti. Boaz'a iyice sokuldular. Tabyalarmz akama doru düman sava gemilerine karlk verdi. Erturul ve Orhaniye tabyalarndan atlan ate karsnda düman oldukça bocalad.

tilaf devletleri gemileri diledikleri gibi ilerleyemiyor, amaçlarna ulaamyordu. Lodos frtnasn baarszlklarnn nedeni olarak görüyorlard. Havalar düzelince yeni saldrlar düzenlendi. Yine sonuç alnamaynca düman gemilerine komuta eden Amiral Carden görevden alnd. Yerine 17 Mart 1915 günü Robeck atand. Yeni komutan 18 Mart 1915 günü donan­mayla Boaz'a saldracan, yaknda stanbul'da olacan Londra'ya bildirdi.

Bu arada Çanakkale Müstahkem Mevki Komutan Albay Cevat Çobanl 17/18 Mart gecesi boaz'a mayn hatt döenmesi emrini verdi. Ald emir gerei Binba Nazmi Bey Nusret Mayn gemisi ile o gece yirmi alt mayn, Boaz'a on birinci hat olarak döendi. Boaz'daki mayn says on bir hat olarak 400'ü amt.

18 Mart 1915: ngiliz ve Fransz sava gemilerinden oluan, o dönemin en büyük deniz gücü, üç filo olarak sabahleyin Çanakkale Boaz'na girdi. Bu donanmann ilk grubunu oluturan filoda, ngilizlerin Queen Elizabeth zrhls ile nflexible, Lord Nelson ve Agamemnon sava gemileri bulunuyordu.

kinci grupta ngiliz Kalyon Kaptan komutasnda Ocean, rresistible, Wengeance Majestic gibi sava gemileri yer almt. Üçüncü filo ise Prince, Bouvet, Suffren gibi Fransz sava gemilerinden oluuyordu.

ngilizler ve Franszlar zayf Türk savunmasn kolayca susturarak Boaz' kolayca geçebileceklerim umuyorlard. Bu umut ve güvenle 18 Mart 1915 günü düman sava gemileri iddetli bir atee baladlar. Rumeli Mecidiyesiyle merkez bataryalar iddetli bir atee tutuldu. Boazdaki düman gemileri Hamidiye istihkamlarna yüklendi. Bunu gören Dardanos bataryalar atei üzerlerine çekmeye çalt. Az sonra, tüm gemiler, Dardanos'a saldrd. Dardanos tabyamz saldrlara iddetle kar koydu. Bu arada Mesudiye tabyas da atee balamt. Mesudiye üzerine ate açlnca Hamidiye onun yardmna kotu. Bu arada ky bataryalarmz düman üstüne ate yadrmaya baladlar. Bunalan düman kaçmak isterken topçu atlaryla karlayordu. Düman gemilerine göz açtrlmyordu. Karlkl bu korkunç bombardman bir saat kadar sürdü. Bu karlkl bombardman bir yabanc yazar öyle anlatyor:

«nsan manzaray gözlerinin önünde canlandrabilir. Kaleler, toz duman bulutlar içinde kaybolmularda Ykntlarn arasndan arada bir alevler yükseliyordu. Gemiler, çevrelerinde fkran saysz su sütun­lar arasnda yava yava hareket ediyorlar, bazen duman ve serpintiler arasnda iyice görünmez oluyorlard. Tepelerden ate eden havan toplarnn alevleri görülüyor, ar toplar yer sarsntlar gibi gümbürdüyordu.»

Bombardman srasnda Türk tabya ve bataryalar büyük zarar görmütü. Amiral Robeck Fransz gemilerini geri çekerek ngiliz sava gemilerini ileri sürdü. Tam bu srada müthi patlamalar oldu. Bouvet ve Suffren sava gemileri mayna çarparak sarsldlar, manevra kabiliyetini kaybettiler. Bir gece önce Nusret mayn gemisinin döedii maynlar görevlerini yapmlard. Boazn berrak sulan üzerinde bir dev gibi yatan Bouvet ve Suffren'e tarihi Hamidiye bataryamzn keskin nianclar ate açtlar. Çanakkale Geçilmez kitabnn yazar Alan Moorehead olay öyle anlatyor.

«Saat 13.45'de Suffren'in az gerisindeki Bouvet müthi bir patla­mayla sarsld. Güverteden göe kesif bir duman yükseldi. Gittikçe hzlanarak yana yatt, devrilip gözden kayboldu. Olay görenlerden birinin ifadesine göre «Bir tabak, suda nasl kayp giderse o da öylece kayp gitti.»

Türk tabyalar, Boaz' geçmeye çalan düman gemilerine durmadan ate ettiler. Bu arada düman Boazdaki maynlar temizlemek için mayn tarayclarn boaza soktu. Tabyalarmz mayn tarayclarna ate açtlar. Açlan ate yamur gibi yamaya balaynca dümanlar panik içinde kaçtlar. Bu arada düman sava gemilerinden nflexible, rressitible büyük hasar gördü. Batanlar oldu. Daha sonra Queen Elisabeth ve Agamemnon yaraland. tilaf devletleri Çanakkale Boaz'n denizden aamadlar. Büyük kayplar vererek: Çanakkale Boaz'nn geçilemeyeceini örendiler.

tilaf devletleri Çanakkale Boaz'nn sava gemileri ile aamaynca bu kez çkarma yapmay planladlar. Artk Çanakkale kara savalar bal­yordu. Kara savanda dümann nereden çkarma yapabilecei tartld. Mustafa Kemal Kabatepe ve Seddülbahir'den, Alman komutan Von Sanders ise Bolayr ve Anadolu yakasndan çkarma yaplabilecei görüündeydi. Alman komutan Von Sanders'in görüü ar bast, ve askerler o yöreye yerletirildi.

Düman güçleri 25 Nisan 1918 sabah Mustafa Kemal'in düündüü noktadan saldrd. 19. Tümen Komutan Mustafa Kemal Kocaçimen'de Conkbayr'da, savat. Cephanesi biten askerlere:

— Süngü tak emrini verdi. Daha sonra ;               
— «Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize baka kuvvetler ve baka komutanlar geçebilir» dedi. Tarihin bu en büyük siper sava balamt. Siperler aras uzaklk sekiz on metre kadard. Türk siperlerinden hiçbir asker ayrlmyordu. ehit düenlerin yeri hemen dolduruluyordu. Her adm bana bir mermi düüyor; toprak adeta tüterek kaynyordu. Düman dalgalar halinde Conkbayr'a doru ilerliyordu. Bu arada Mustafa Kemal, Anafartalar Grup Komutanlna atand. Anafartalar Sava'nda dümann att arapnel misketi Mustafa Kemal'in gösüne isabet etti. Ancak cebindeki saate çarptndan bir ey olmad.

Ksa sürede Türk ordusu her yerde büyük baarlar kazand. Düman akna döndü, bozguna urad. Çanakkale kara savalarnn en önemli cepheleri; Kumkale, Beike, Bolayr, Seddülbahir, Anbumu, Kabatepe, Conkbayr ve Anafartalar'dr. 19 - 20 Aralkta Anafartalar ve Arburnu cephesi, 8 - 9 Ocak'ta Seddülbahir dümanlar tarafndan boaltld. Böylece 1915 baharnda parlak umutlarla karaya ayak basan birleik düman ordusu 1916 knda bozguna urayarak çekip gitti.

Çanakkale savalarnda 250 binin üzerinde askerimiz ehit dütü. Düman kayplar ise bu rakamn üstündedir.

Çanakkale savalarnn unutulmaz kahraman, Anafartalar Grup Komutan Mustafa Kemal'in baars ilerde balayacak Ulusal Kurtulu Sava'mzn kayna oldu.

Bamszlmz savunmak, yurt topraklarmz korumak için yaplan savalar kutsaldr. Çanakkale, Ulusal Kurtulu Savamz kutsal destan savalara birer örnektir.

KINALI AL VE DESTANSI ÇANAKKALE ZAFER

Üst temen Faruk cepheye yeni gelen askerleri kontrol ediyor bir taraftan da onlarla laflyordu nerelisin gibi sorular soruyordu. Bir ara saçnn ortas sararm bir çocuk gördü. Merakla
'adn ne senin evladm' der. Çocuk
'Ali' diye cevap verir.
Nerelisin? der. Ali
Tokat Zile’denim der.
Peki evladm bu kafann hali ne?' Ali
'anam cepheye gelirken kna yakt komutanm der.
Neden? der komutan. Ali
'bilmiyorum komutanm' der:
Peki gidebilirsin Knal Ali' der. O günden sonra herkes ona Knal Ali der. Herkes kafasndaki knayla dalga geçer. Ksa surede cana yakn ve cesur tavrlaryla tüm arkadalarnn sevgisini kazanr. Bir gün ailesine mektup yazmak ister. Ali'nin okuma yazmas da yoktur arkadalarndan yardim ister ve hep beraber balarlar yazmaya. Ali söyler arkadalar yazar
'sevgili anne babacm ellerinizden öperim ben burada çok iyiyim beni merak etmeyin' diye balar. Kz kardeini kendinden bir küçük erkek kardeini sorar köyündekilerin burnunda tüttüünü yazdrr. Kendilerini merak etmemesini kendileri var oldukça dümann bir adim bile ilerleyemeyeceini yazdrr.

Gururla mektubu bitirir neden sonra aklna gelir ve yaznn sonuna anasna NOT düer: Alinin kendisinden hemen sonra askere gelecek bir kardei daha vardr. 'Anacam kafama kna yaktn burada komutanlarm ve arkadalarm benle hep dalga geçtiler sakin kardeim Ahmet'e de yakma onla da dalga geçmesinler der ellerinden öptüm' diye bitirir. Aradan zaman geçer. ngilizler kati netice almak için tüm güçleriyle Gelibolu'ya yüklenirler.
Bu cepheyi savunan erlerimiz teker teker ehit dümülerdi.

Bunlara takviye olarak giden yedek kuvvetlerde yeterli olmam onlarn saylar  da epey azalmt Gelibolu dümek üzereydi knal alinin  komutan da olay görüp yerinde duramyordu. Kendisinin bölüü henüz scak temasa hazr deildi. Onlar yeni gelmiti onlar insan bedeninin sungu ve mermilerle orak gibi biçildii bu yere dua ediyordu.Komutanlarn bu düünceli hali gören ve durumun vahametini bilen Knal Ali ve arkadalar komutanlarna yalvar yakar oraya gitmek istediklerini söylerler. Komutanlar onlar ölüme gönderdiini bile bile çaresiz gönderir.

Knal Ali'nin bölüünden kimse sa kalmaz hepsi ehit olmutur. Aradan zaman geçer. Knal Ali'nin ailesine yazd mektubun cevabi gelir. komutanlar buruk ve gözleri dolu dolu mektubu açp okumaya karar verirler.

(bu mektubun asli Çanakkale müzesinde sergilenmektedir)

Babas anlatr. Ali' nin. 'olum Ali naslsn iyi misin gözlerinden öperim selam ederim dedikten sonra öküzü sattk parann yarsn sana yarsn da cepheye gidecek kardeine veriyoruz simdi öküzün yerine tarlay ben sürüyorum zaten artk zahireye de fazla ihtiyacmz olmad için yorulmuyorum da siz sakin bizi merak etmeyin bizi düünmeyin der koyu akrabalarn anlatr ve mektubu bitirir ali anann da sana diyecei bir ey var' Anasn anlatr: ' olum ali yazmsn ki kafamdaki knayla dalga geçtiler kardeime de yakma demisin kardeine de yaktm komutanlarna ve arkadalarna söyle senle dalga geçmesinler bizde 3 eye kna yakarlar
1- gelinlik kza,  gitsin ailesine çocuklarna kurban olsun diye
2- kurbanlk koça, ALLAHA kurban olsun diye
3- askere giden yiitlerimize, vatana kurban olsun diye.....
gözlerinden öper selam ederim ALLAHA emanet olun'

Mektubu okuyan Alinin komutan ve dierleri hçkra hçkra alamaktadrlar...

 

 

ÇANAKKALE ZAFER (18 Mart)

Çanakkale Savalar, 1. Dünya Sava’nn seyrini deitiren, Türk’ün gücünü dünyaya bir daha duyuran, tarihe “ÇANAKKALE GEÇLMEZ” sözünü yazdran büyük bir destandr.

1. Dünya Sava’nn balarnda ngilizler ve Franszlar, tilaf Devletlerinin üçüncüsü olan Ruslara yardm etmek için Çanakkale Boaz’ndan geçip Karadeniz’e ulamay planlamlard. Amaçlarndan biri de stanbul’u ve boazlar ele geçirmek, bu yolla Osmanl Devleti’ni etkisiz hale getirmekti.

ngiliz ve Franszlar bu düünceyi gerçekletirmek için kurduklar güçlü donanma ile Çanakkale Boaz önlerine  geldiler. Türk mevzilerini youn bir top ateine tuttuktan sonra boaz geçmeye çaltlar ( 18 Mart 1915). Ne var ki Türk topçusunun düman gemilerini bulan isabetli atlar ve Nusret Mayn Gemisi’nin boaza yerletirdii maynlar, düman filosunu geri çekilmek zorunda brakt. Bu arada düman gemilerinden bir çou batt, bazlar da kullanlamayacak duruma geldi.

Düman, Çanakkale Boaz’ndan geçemeyeceini anlaynca, Nisan 1915’te Gelibolu Yarmadas’na asker çkard. Amaçlar, yarmadadaki Türk gücünü yok etmek ve boaz denetimi altna almakt. ngiliz, Fransz, Avustralya ve Yeni Zelenda askerlerinden oluan 70 bin kiilik bir kuvvet; asker ve silah says bakmndan az, fakat kahramanlkta esiz olan askerlerimize saldrdlar. Mustafa Kemal komutasnda 19. Kolordu, bu güçlü orduyu Anafartalar, Arburnu ve Conkbayr’nda dize getirdi.  Çanakkale’nin geçilmez olduunu anlayan düman, Gelibolu Yarmadas’n boaltmak zorunda kald (1916). Askerlerimizin, kendilerinden kat kat güçlü dümana kar hem karada hem de denizde kazand bu zafer karsnda bütün dünya, Hayranln dile getirmitir.

Çanakkale Zaferi, her yln 18 Mart’nda bütün yurtta kutlanmakta, bata Mustafa Kemal olmak üzere, tüm komutanlar ve 251 bin Mehmetçiimizi saygyla anmaktayz.

ÇANAKKALE DESTANI

            Alt asr dünyaya nizam veren bu millet, bitab dümütü. Trablusgarp’tan, Balkanlar’dan çekilmitik. Ricat, onur-gurur krcyd ama mecburduk buna... Düman kaviydi..talih zebundu... dost vefaszd...

            Batl; “Baka milletlerin, müdafaadan ümidi kestii anda, Türk milletinin taarruzu balar!” diyor. te Çanakkale savalar, bunun destandr.

            Bu destanda; cephaneliin infilak etmesiyle gözlerinden olan Memi’in; komutann: “Vah evladm vah! Gözlerinden mi oldun?” demesine karlk: “Üzülme paam, üzülme! Bu gözler göreceini gördükten sonra bu hale geldi!” eklindeki cevab vardr.

            Bu destanda; Fransz zrhls Büve’nin 610 mürettebatnn denize saçld anda; ngiliz zrhls Oin’n, sudaki karncalar gibi çabalayan düman askerlerini toplamas için ate kesen Türk topçusunun civanmertlii vardr.

            Bu destanda; ntepe bayrnda, bölüünün tamamen bitmesine ramen bir mehmetçiin, sabaha kadar diini skmas ve sabahleyin takviye gelen bölük komutanna : “Akam, batarya imamlar “ehitlii” anlatmasalard, vallahi dayanamazdk!” Demesi vardr.

            Bu destanda; yolunu arp, merkebiyle düman içine düen, dipçik darbeleri altnda mendilini çkarp: “Beni komutannza götürün diyerek”, Anzak komutan karsnda da : “Bizim komutann size selam var! Bunlar düman amma deniz suyu da içemezler! Dedi. Size tatl su yollad!” hilesini yapp mukabilinde çikolata, konserve alarak birliine dönen, kvrak Türk zekasnn sembolü olan Saka Hüseyinler vardr.

            Bu destanda; birkaç kalas, birkaç metre halat ve 30 yardmcsyla, 35,5 santim çapndaki 100 tonluk topu Çimenlik kalesi burçlarndan indirip Hamidiye tabyalarna nakleden 65’ini geçmi imalat- harbiye ustas Ramazan aalar vardr.

            Bu destanda Rumeli Mecidiyesi tabyasnda 20 dakikalk baygnlktan sonra 276 kilogramlk üç mermiyi peyderpey atp ngilizlerin Oin Zrhlsna boaz dar eden ; Cevat Paa’nn “Dile benden ne dilersen evladm” demesine karlk “Bir ey istemem kumandanm diyen, Paann sraryla “Tek taynla doymuyorum komutanm” deyip “Çift tayn” alan ; fakat bir süre sonra “ Herkes tek tayn yerken bu ikinci tayn boazmdan geçmiyor.” diyerek tayn reddeden diergam ruhlu “KOCA SEYYT”ler vardr.

            Bu destanda; cephanesi bitmi geri çekilen askerlere; “Dümandan kaçlmaz! Ben size taarruzu deil, ölmeyi emrediyorum!” diyen Anafartalar, Conkbayr muharebelerinin kahraman “Mustafa Kemal”ler vardr.

            Ve yine bu destanda, Atatürk’ün Nutuk’ta anlatt:

“Siperler arasdaki mesafe sekiz metre, yani ölüm muhakkak...Birinci siperdekiler hiçbiri kurtulmamacasna kamilen düüyor.kinciler onlarn yerine geçiyor...Fakat, ne kadar gpta edilecek bir itidal ve tevekkülle biliyor musunuz?...Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceini biliyor, hiç ufak bir korku ve endie göstermiyor,  sarslmak yok... Okumak bilenlerin elinde Kur’an- Kerim cennete gitmeye hazrlanyorlar. Bilmeyenler kelime-i ehadet getirerek yürüyorlar. Emin olunuz ki, Çanakkale Savalarn kazanan bu yüksek ruhtur.”  Dedii bu ruhu tayan Anadolu yiitleri vardr.

 

            88. yldönümünü kutladmz bu zaferimizin ardndan ehitlerimizi rahmetle anyor, onlara layk olma azminde olduumuzu ifade ediyoruz

            Sayglarmla.....

 

 ÇANAKKALE CEPHESNDE KADIN SAVAÇILARIMIZ

Çanakkale Savalar’nn henüz aratrlmay bekleyen bir çok siyasal, sosyal ve askeri yönünün daha olduu bir gerçek. Örnein; bu savalarn bizde belki de hiç bilinmeyen bir dier yönü, Çanakkale’de baz kadn Türk kadn savaçlarnn da, Mehmetçik ile birlikte çarptklardr.

Konuyla ilgili ilk belgesel bilgilere Avustralya ve Yeni Zelanda arivlerinde, Anzac askerlerinin Çanakkale’de siperlerde yazdklar günlük ve mektuplarda rastlanmaktadr. Örnein, The Age adl Avustralya gazetesinde, 8 Eylül 1915 tarihinde u balkta bir haber yer almaktadr.

“Kadn bir keskin nianc: ilk günkü çarpmada vuruldu: J. C. Davies adl bir asker annesine yazd mektupta öyle demektedir: “... Vurulduum 18 Mays günü, keskin nianc bir Türk kz vard. Güzel, iri yapl ve 19-21 yalar arasnda görünüyordu. Günün uzunca bir bölümünde sürekli olarak ate etti. Gerçi bir çok adammz vurdu ama gün bitiminden önce Avustralyal bir asker tarafndan vurulunca, gene de üzüldüm. Ölüsünü ele geçirdiimizde yannda bir Türk erkeinin cesedini de bulduk. Kadnn vücudunda tam 52 kurun vard... Bu sava korkunç”

Arivlerde ayn konuyu dile getiren birkaç mektup ya da günlük daha bulunmaktadr. Gerçi bu tür haberlerin Anzak askerlerinin, zor siper koullarnda, aylarca süren çarpmalarn ypratc etkisinde gelitirdikleri hayal ürünü eyler olduu da düünülebilir. Ancak, “Keskin nianc Türk kadnlar” ve “Türk kadn savaçlarn” anlatan dier asker mektuplar da incelenip, birbirleriyle karlatrldnda, anlatlanlarn doru olma olaslnn çok yüksek olduu söylenebilir. Ksacas, Çanakkale Savalar’nn daha birçok yönü, genç aratrmaclarmzn çalmalarn ve aydnlatlmay beklemektedir.

 

 

 

AL CENAB TÜRKLER

         Ruen Eref ( Ünaydn), Karagah- Umumi Muhafz Piyade Bölüü Kumandan Mülazm- Evvel Ruhi ile gerçekletirdii mülakatnda Mehmetçiin azndan u hatray kaydeder:

Bizim mntka kumandan Süvari Kaymakam Mahmut Bey tayyarelere pek kzar efendim. Daima ate ettirir onlara ; katiyyen üzerimize sokmaz onun zaten tabiat böyledir. Bir tayyare geldi miydi,haydi ütün bataryaya ate ettirir.

Evet efendim; tayyare dütü. Hava hafif sisli olduu için tabii gemiler bu sükutu( düüü) görmüyorlard. Tayyareciler kendilerini denize attlar. Kendi gemilerini istikametine yüzmeye balad. Bunu gören bataryamz dümann kendi gemilerine iltihak etmemesi için efendim ,ate etti ki tayyareciler geriye dönsünler. O vakit gemilerde tayyarenin burada dütüünü anladlar. Onlar da ate açtlar. Tayyare tahrip edildi. O vakit de bizim hiç olmazsa bir esire fevkalade ihtiyacmz vard. Çünkü dümann o dakikadaki vaziyetini anlamak istiyorduk. Zira düman Anafartalar'dan çektii askeri Seddülbahir'e ihraç yapmak istiyor gibi göstertiyordu. Yani açkças bunu blöf olarak yapyordu. Ve gemiler de ( eliyle iaret ederek) bakn ite böyle daima Seddülbahir etrafnda bir kavis eklinde duruyordu.
    Mntka kumandamz Kaymakam Mahmut Bey bu tayyarecinin neye mal olursa olsun mutlaka kurtarlmasn istiyordu. Tayyareciler en nihayet bir buçuk kilometre kadar sahile yakn geldiler. Tabii sahil mayn döeli olduundan kimse giremiyordu.

 
         Dümann vaziyetini örenmeye iddetle ihtiyaç vard. Bu srada bir düman tayyaresi düürülmü ancak bizimkiler baka taraftan o tarafa hala ate etmekte idiler. Düman tayyarecileri hem maynl hem de ate altnda ölüm kalm mücadelesi vermekte idiler.
Bu noktada teessüratm söylüyorum: o iki adam baryordu. Yani ölüyorlard artk. Ve sahilden hala imdat umuyorlard. Tabii bir kumandan emir verdii vakit süngü üzerine top üzerine gidip ölmek vazifemizdir. te o vakit mntka kumandan Kaymakam Mahmut Bey " Kim girer?" diye bir sual sordu. Bu ngilizlere srf acdm için düman olsalar da onlar kurtarmak bana bir vazife-i vicdaniye oldu. Yüzmek de bilirim.


- Nerelisiniz efendim?


       - Çanakkale'liyim. Bir an evvel girmek için telamdan fanilay da çkarmamm. bir fanila bir iç donu kalmt. Daldm. O zaman arkadam Mülazm Kaif'de : "Ben de girerim " diye bendenize refakat etti. O çocuk ayn zamanda snf arkadamdr. imdi Rusya'da esir zavall. Beraber girdik. Muttasl düman toplar ate ediyor. Monitörler,karmzdan eksilmiyor. Tayyareler tepemizde dönüyordu.
Fakat biz tabii pek alçaa düüyorduk. Sular da biraz dalgalyd. Ne bizimkilerin nede onlarn makas atlar bizi kstramyordu. Gülleler hep ötemize berimize düüyordu. Bize hiç ziyan vermiyordu.

 
       Maateessüf o tayyarecilerden birisi bouldu. Çünkü bizde takat kalmamt. Ötekini kurtardk beyim. Mntka kumandan Mahmut Bey kendisini ald. Mntkasna götürdü. Orada ngilizce mesaj yapld. Güzel baktlar sonra Beinci Orduya teslim edildi.

 
       Giderken ngiliz mntka kumandan Mahmut Bey 'e demi ki:

 
      "Türkleri öyle cesurdurlar, böyle alicenaptrlar diye kitaplarda okurdum. Bu defada cephede gördüm. Fakat böyle iddetli bir atee kar bu derece fedakarlklarn bilemezdim. Bu derecesini bir ngiliz bile yapamaz."

"SA KOLUMU KAYBETTM AMA SOL KOLUM VAR"


       Saddülbahir ve Conkbayr'n büyük kahramanlarndan biride Bombac Mehmet Çavu'tu. Bu kahraman Anadolu çocuu ,ngilizlerin siperlerimize frlatt el bombalarn korkusuzca hemen yakalar,kar tarafa frlatr ve zararn kendilerine dokundururdu. ngilizler bunu anlam olacaklar ki bombalar bir kaç say saydktan sonra frlatarak Mehmet Çavu 'un iadesini önlemeye çalmlard. te böyle bir bomba Mehmet Çavu 'un elinde patlayarak sa elinin bileinden kopmasna sebep olmutu. Bu yiit delikanl vazife uuruyla hastaneden tabur kumandanna yazd mektupta öyle diyordu:

 
"Sa kolumu kaybettim, zarar yok, sol kolum var. Onunla da pekala i görebilirim. Beni müteessir eden ve yüne ktama iltihak edip dümanla çarpmama mani olan ey yaramn henüz kapanmam olmasdr. Hastahaneden kurtularak halen harbe itirak edemediim için beni mazur görünüz, affedeniz muhterem kumandanm.."

SAKA OLAYI

Çanakkale Sava benzersiz insanlk manzaralarna sahne olmutur. Muharebe esnasnda taraflar karlkl mola vererek, yakn siperlerden ehitlerini ve cesetleri toplamak için çkarlard. Bu molalarda taraflar arasnda su, sigara ve yiyecek alverii olurdu. Karlkl yaplan bu ikramlar,sava alannda dahi insanlk ruhunun her eyin üzerinde tutulduunun kantlardr. Bir gün, 57.alayn sakas yolunu ararak düman mevzilerine düer. aknln gizlemeye çalarak “Beni komutanm gönderdi, bu yaz scanda suya ihtiyacnz vardr, diye düünmü” der. Buna çok sevinen kar tarafn askerleri de, su dolu torbalar alp sakann katrn konserve ve çikolata ile yükleyerek geri gönderirler. Bu sevecen olay, insani deerlerin milli vasflara nasl ilediini gözler önüne sermektedir.

BOMBA SIRTI OLAYI

“Bombasrt Olay (14 Mays 1915) çok önemli ve dünya harp tarihinde eine rastlanmas mümkün olmayan bir hadisedir. Karlkl siperler arasndaki mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekilerin hiçbirisi kurtulmamacasna hepsi düüyor. kinci siperdekiler  yldrm gibi onlarn yerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soukkanllk ve tevekkülle biliyor musunuz? Bomba arapnel,kurun yamuru altnda öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarslma yok. Okuma bilenler Kuran- Kerim okuyor ve Cennet’e gitmeye hazrlanyor. Bilmeyenler ise, Kelime-i ahadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyorlar. Scak cehennem gibi kaynyor. 20 dümana kar her siperde bir nefer süngü ile çarpyor. Ölüyor, öldürüyor. te bu Türk askerinde ruh kuvvetini gösteren dünyann hiçbir askerinde bulunmayan tebrike deer bir örnektir. Emin olmalsnz ki Çanakkale Muharebelerini kazandran bu yüksek ruhtur.”

                                                                                                         Mustafa Kemal ATATÜRK

BR ÇANAKKALE EHDNN SON MEKTUBU

Valideciim,

Dört asker dourmakla müftehir anl Türk annesi!
Nasihat-amiz mektubunu, Divrin Ovas gibi güzel, yeillik bir ovacn ortasndan geçen derenin kenarndaki armut aacnn sayesinde otururken aldm. Tabiatn yeillikleri içinde mest olmu ruhumu bir kat daha takviye etti. Okudum, okudukça büyük dersler aldm. Tekrar okudum. öyle güzel ve mukaddes bir vazifenin içinde bulunduumdan sevindim. Gözlerimi açtm, uzaklara doru baktm. Yeil yeil ekinlerin rüzgara mukavemet edemeyerek eilmesi, bana, annemden gelen mektubu selamlyor gibi geldi. Hepsi benden tarafa doru eilip kalkyordu ve beni, annemden mektup geldi diyerek tebrik ediyorlard.

Gözlerimi biraz saa çevirdim güzel bir yamacn eteklerindeki muhteem çam aaçlar kendilerine mahsus bir seda ile beni tebir ediyorlard. Nazarlarm sola çevirdim cl cl akan dere, bana validemden gelen mektuptan dolay gülüyor, oynuyor, köpürüyordu... Bam kaldrdm, gölgesinde istirahat ettiim aacn yapraklarna baktm. Hepsi benim sevincime itirak ettiini, yaptklar rakslarla anlatmak istiyordu. Dier bir dalna baktm, güzel bir bülbül, tatl sedasile beni tehir ediyor ve hissiyatma itirak ettiini ince gagalarn açarak göstermek istiyordu.

te bu geçen dakikalar annda, hizmet eri:
-Efendim, çaynz, buyurunuz, içiniz, dedi.
-Pekala, dedim. Aldm baktm, sütlü çay...
-Mustafa bu sütü nereden aldn? dedim.
-Efendim, u derenin kenarnda yayla yayla giden sürü yok mu?
-Evet, dedim. Evet ne kadar güzel.
-te onun çobanndan 10 paraya aldm.

Valideciim, on paraya yüz dirhem süt, hem de su katlmam. Koyundan imdi salm, aldm ve içtim.

Fakat bu srada düünüyorum. Ben validemin sayesinde onun gönderdii para ile böyle süt içeyim de, annem içmesin, olur mu? evket neden içmiyor?

Fakat yukardaki bülbül baryordu: "Validen kaderine küssün, ne yapalm. O da erkek olsayd, bu çiçeklerden koklayacak, bu sütten içecek, bu ekinlerin secdelerini görecek ve derenin aheste akn tetkik edecek ve çkard sesleri duyacak idi."

evket merak etmesin, o görür, belki de daha güzellerini görür.

Fakat valideciim, sen yine müteessir olma. Ben seni, evet seni mutlaka buralara getireceim. Ve u tabii manzaray göstereceim. evket, Hilmi de senin sayende görecektir.
O güzel çayrn koyu yeil bir tarafnda, çamar ykayan askerlerim saf saf dizilmiler. Gayet güzel sesli biri ezan okuyordu.

Ey Allah'm, bu ovada onun sesi be kadar güzeldi. Bülbül bile sustu, ekinler bile hareketten kesildi, dere bile sesini çkarmyordu.
Herkes, her ey, bütün mevcudat onu, o mukaddes sesi dinliyordu. Ezan bitti. O dereden ben de bir abdest aldm. Cemaat ile namaz kldk. O güzel yeil çayrlarn üzerine diz çöktüm.

Bütün dünyann dadaa ve debdebelerini unuttum.
Ellerimi kaldrdm, gözlerimi yukar diktim, azm açtm ve dedim :
-Ey Türklerin Ulu Tanrs! Ey u öten kuun, u gezen ve meleyen koyunun, u secde eden yeil ekin ve otlarn, u heybetli dalarn Halk! Sen bütün bunlar Türklere verdin. Yine Türklerde brak. Çünkü böyle güzel yerler, seni takdis eden ve seni ulu tanyan Türklere mahsustur.

"Ey benim Yarabbim! u kahraman askerlerin bütün dilekleri; ism-i celalini ngilizlere ve Franszlara tantmaktr. Sen bu erefli dilei ihsan eyle, ve huzurunda titreyerek, böyle güzel ve sakin bir yerde sana dua eden biz askerlerin süngülerini keskin, dümanlarn zaten kahrettin ya, bütün bütün mahveyle!"

Diyerek bir dua ettim ve kalktm. Artk benim kadar mes'ut, benim kadar mesrur bir kimse tasavvur edilemezdi.

Dünyann en güzel yerleri buras imi. Yalnz bu memleketlerde düün olmuyor. nallah düman asker çkarr da, bizi de götürürler, bir düün yaparz, olmaz m?

Kadir'e mektup yazdm.

Valideciim, evdeki senet vesaireyi kimselere kat'iyyen vermeyin ve sorarlarsa biz bilmiyoruz deyin.

Çantay al, sanda koy. Ben sana vaktiyle anlatm idim., bu dünya böyledir.

Fakat sen merak etme. O paray vermese, adliyedeki adam vermezdi. Hani nasl aldk. Yalnz zaman ister.

Valideciim, çamar falan istemem, paralarm duruyor, Allah raz olsun.

Olun
Hasan Etem
4 Nisan 1331
(17 Nisan 1915)

Yorum
#1 | ihvanbirol - 06 Kasm 2010 22:46
Sper bir paylam olmu teekkrler tolga kardeim.. her okuyan kerdeimden ricam bu lke o knal kuzularn sayesinde kurtuldu onlara fatiha okumay unutmayalm rabbim onlarn efaatlerine bizleri nail eylesin.
Yorum yaz
Yorum gndermek iin ltfen ye girii yapn.
Oylama
Sadece yeler oylayabilir.

Oy verebilmek iin ltfen ye olun ya da ye girii yapn.

Harika! Harika! 100% [1 Oy]
ok yi ok yi 0% [Oylanmam]
yi yi 0% [Oylanmam]
Fena Deil Fena Deil 0% [Oylanmam]
Kt / Berbat Kt / Berbat 0% [Oylanmam]
Saya
ye Girii
Kullanc Ad

ParolaHenz ye Deil Misiniz?
Buraya Tklayarak ye Olabilirsiniz.

Parolanz M Unuttunuz?
Buraya Tklayn
Ksa Mesajlar
Mesaj gndermek iin giri yapmalsnz.

04 Ocak 2019 08:38
Girilmeyeli sitenin harf karakterleride bozulmuş

05 Kasm 2014 16:35
gelen giden yokmu aloooowwww

05 Kasm 2014 16:13
selamun aleykm cinler Smile

02 ubat 2014 23:51
bayalardr ziyaret etmeyodum zlemiin bee Wink

03 Haziran 2013 04:35
arkadalar face i deil artk zmze dnme zaman gelmedimi sizce? Smile

18 Austos 2012 23:30
Tm slam Aleminin Ramazan Bayram Kutlu Olsun.. Hayrlara vesile olmas dileiyle nice bayramlara..

17 Austos 2012 20:38
Facebook sayfamz 1000 e 5 var Smile))

Rastgele Video
Gazete Abonelik
Abone olabilmek iin giri yapmalsnz
Reklamlar
Saruhanlar

aVKoLiK.NeT

Reklam statistikleri
Fkra: Nerden Buldun
Temel omzuna papaann alm eczaneden aspirin almaya gitmi. Eczanenin kapsndan girip tam aspirin isteyecekken papaan Temel'den nce davranp: - "Bir kutu aspirin, bir kutu aspirin" demi. Eczac aknlk iinde aspirini Temel'e uzatm. Temel tam fyatn soracakken papaan yine erken davranm; - "Ka para, ka para" demi. aknl iyice artan eczac aspirinin fiyatn sylemi. Temel demeyi yapm, eczaneden kmak zere arkasn dnm ve kapya ynelmi. Eczac dayanamaz Temel'e seslenmi: - "Bir dakika bakar msn?" Temel omzundaki papaanla eczacya dnm; eczac sormu: - "Nereden buldun bunu?" Papaan yine nce davranp; - "Karadenizin dousundan, karadenizin dousundan"
4,821,663 Tekil Ziyareti